شرایط کلی تحصیل در اوکراین

اوکراین یکی از کشورهای هدف برای تحصیل در رشته های مختلف می باشد. به دلیل پایین بودن شهریه دانشگاه ها و هزینه زندگی، دانشجویان زیادی از کشورهای مختلف جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های این کشور ثبت نام می کنند.

رشته های تحصیلی

در اکثر دانشگاه های اوکراین رشته های دانشگاهی در زمینه های مختلف فنی، پزشکی، کشاورزی، آموزشی، حرفه ای، اقتصاد (مالی، مدیریت، کارآفرینی) فرهنگ (هنر و طراحی)، بهداشت، حقوق و بسیاری زمینه های دیگر ارائه می شوند.

طول مدت تحصیل

 دوره کارشناسی در دانشگاه های اوکراین چهار سال است، کارشناسی ارشد یک تا دو سال و دکترا سه تا پنج سال طول می کشد. طول تحصیل در رشته پزشکی عمومی ۶ سال و دندانپزشکی و داروسازی ۵ سال می باشد.

 زبان

 تحصیل به زبان های اوکراینی، روسی، انگلیسی و فرانسه می باشد. دانشجویان بین المللی باید قبل از ورود به دوره اصلی در آزمون زبان دانشگاه شرکت کنند و چنانچه نمره لازم را کسب نکنند، باید در دوره ای به نام دوره پادفک ثبت نام کرده و پس از سپری کردن دوره که حدوداً یک سال است دوباره امتحان دهند و در صورت قبولی وارد دوره اصلی شوند.

دوره پادفک برای رشته هایی است که به زبان های روسی و اوکراینی ارائه می شوند ولی در برخی رشته ها و دانشگاه ها مثل رشته پزشکی دانشگاه کارازین که به زبان انگلیسی هم ارائه می شود، دانشجویانی که در آزمون زبان نمره قبولی کسب نکنند، باید در دوره پادفک ثبت نام کنند.

هزینه تحصیل

هزینه تحصیل در دانشگاه های مختلف متفاوت است. به طور متوسط شهریه دانشگاه برای دوره لیسانس سالانه ۱۰۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار، فوق لیسانس ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار و دکترا ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار می باشد. هزینه تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی سالانه ۳۵۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار است.