دانشگاه کارازین خارکوف

دانشگاه کارازین خارکوف

دانشگاه کارازین یا به عبارت رسمی تر دانشگاه ملی کارازین خارکوف یکی از دانشگاه های مهم اکراین می باشد که درسال ۱۸۰۴ میلادی در اثر تلاش های یکی از چهره های برجسته این کشور به نام واسیلی نظروویچ کارازین (Vasily Nazarovich Karazin) تاسیس گردید.

این دانشگاه بعد از دانشگاه لویو (Lviv) قدیمی ترین دانشگاه اوکراین است و در میدان لنین شهر خارکوف که بزرگ ترین میدان اروپا محسوب می شود قرار دارد.

دانشگاه کارازین در رتبه بندی سال ۲۰۱۸ QS در ردیف ۴۰۱ تا ۴۱۰ قرار دارد که جایگاه بسیار خوبی است و از این حیث بهترین دانشگاه اوکراین می باشد و از بسیاری از دانشگاه های اروپای غربی رتبه بالاتری دارد. این دانشگاه در بسیاری از کشورهای جهان شناخته شده است و هر ساله دانشجویان زیادی از کشورهای مختلف جهت ادامه تحصیل در آن دانشگاه ثبت نام می کنند.

سه نفر از برندگان جایزه نوبل فارغ التحصیل این دانشگاه بوده اند؛ پروفسور ایلیا مچنیکوف (I. Mechnikov) برنده جایزه ۱۹۰۸ زیست شناسی، سیمون کوزنتس (S. Kuznets) برنده جایزه نوبل ۱۹۷۱ اقتصاد و لِو داویدوویچ لاندائو (Lev Davidovich Landau) برنده جایزه نوبل ۱۹۶۲ فیزیک.

از بدو تاسیس تا کنون تعداد ۱۳۰ هزار دانشجو از دانشگاه کارازین فارغ التحصیل شده اند. این دانشگاه شهر خارکوف را به یک مرکز علمی، فرهنگی و صنعتی تبدیل کرده است چنانچه بسیاری از خیابان های شهر به نام اساتید و پژوهشگران این دانشگاه نامگذاری شده اند.

دانشگاه کارازین دارای چندین آکادمی مستقل نیز می باشد شامل دانشگاه علوم پزشکی خارکوف، دانشگاه تربیت معلم خارکوف، دانشگاه اقتصاد خارکوف، آکادمی ملی داروسازی، آکادمی ملی حقوق، آکادمی دامپزشکی خارکوف و آکادمی فرهنگستان خارکوف

این دانشگاه دارای ۲۰ دانشکده می باشد که عبارتند از:

 • دانشکده زیست شناسی
 • دانشکده فیزیک و تکنولوژی
 • دانشکده رادیو فیزیک
 • دانشکده فیزیک
 • دانشکده علوم کامپیوتری
 • دانشکده فلسفه
 • دانشکده مهندسی مکانیک
 • دانشکده جغرافیا و زمین شناسی
 • دانشکده اقتصاد
 • دانشکده زبانهای خارجی
 • دانشکده تاریخ
 • دانشکده زبان شناسی
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده شیمی
 • دانشکده جامعه شناسی
 • دانشکده روان شناسی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده روابط اقتصادی و گردشگری
 • دانشکده باز آموزی و آموزش و پرورش
 • دانشکده فیزیک و انرژی

در حال حاضر ۱۲۰۰۰ دانشجوی دوره لیسانس، ۴۰۰ دانشجوی تحصیلات عالی (فوق لیسانس و دکترا) در دانشگاه کارازین مشغول تحصیل هستند. ۵۰۰ کارمند اداری و ۱۰۰۰ پژوهشگر که شامل ۲۰۰ استاد با رتبه استادی و ۸۰۰ استادیار می باشد در این دانشگاه فعالیت می کنند.

دانشگاه کارازین یکی از بزرگ ترین مراکز پژوهشی و تحقیقاتی اکراین است و می توان گفت در تمامی زمینه های تحقیقات بنیادین فعالیت می کند. موسسه تحقیقات شیمی، بیولوژی، ستاره شناسی، موسسه تحقیقات فیزیک و مهندسی، موسسه فناوری های عالی جزو مراکز تحقیقاتی وابسته به این دانشگاه هستند.

محققان این دانشگاه در چارچوب برنامه های بین المللی با داشمندان بسیاری از کشورها از آمریکا، انگلستان، ژاپن، آلمان، کانادا، روسیه، ترکیه، چین، سوئد، بلغارستان و کشورهای دیگر همکاری دارند.

دانشگاه کارازین از بنیانگذاران انجمن دانشگاه های اروپاست و هم اکنون نیز عضو این انجمن و انجمن دانشگاه های جهان (World University Association) می باشد.

در دسامبر 2017 دانشگاه کارازین شورای دانشجویان بین المللی را ایجاد کرد که نمایندگان دانشجویان بین المللی از دانشکده های مختلف در آن حضور دارند. هدف از تاسیس این شورا حل مشکلات و مسایل مربوط به مراحل تحصیلی و حمایت از حقوق و منافع دانشجویان بین المللی، بر آورده کردن نیازهای تحصیلی، زندگی، سلامت و خلاقیت آنها می باشد. در حال حاضر اعضای این انجمن را دانشجویانی از کشورهای هندوستان، ترکیه، ازبکستان، نیجریه، ویتنام، برزیل، ترکمنستان، یمن و چین تشکیل می دهند.

دوره های تحصیلی

دوره های تحصیلی در دانشگاه کارازین شامل چهار دوره می باشد که عبارتند از:

دوره پادفک

این دوره به صورت فول تایم بوده و مخصوص دانشجویان بین المللی است. کسانی که از سطح زبان خوبی برخوردار نیستند قبل از ورود به دانشگاه باید این دوره را در مرکز تحصیلات بین المللی دانشگاه سپری کرده و پس از اخذ نمره قبولی وارد کورس اصلی شوند. دوره های زبان شامل زبان انگلیسی یا روسی است که حسب مورد برای دانشجویان متقاضی رشته هایی که به هر کدام از دو زبان مذکور ارائه می شود، برگزار می شود. این دوره را اصطلاحاً پادفک می گویند.

دوره لیسانس

این دوره همانند بسیاری از کشورها چهار سال می باشد. بسیاری از رشته های دانشگاهی از علوم پایه گرفته تا رشته های علوم انسانی و هنر در این دوره برای دانشجویان بین المللی هم ارائه می شود.

دوره فوق لیسانس

طبق اعلام دانشگاه در سال تحصیلی 2018-2017 تعداد 45 رشته دانشگاهی در سطح دوره کارشناسی ارشد برای دانشجویان بین المللی ارائه گردیده است که شامل رشته های زیر می باشد:

 1. آنالیزهای کسب و کار و آمارهای بین المللی
 2. ژنتیک
 3. مالیه و حسابداری
 4. مدیریت اداری
 5. اقتصاد کاربردی
 6. فیزیک کاربردی و سیستم های انرژی
 7. بیوشیمی
 8. بیولوژی
 9. بیوفیزیک
 10. مدیریت کسب و کار
 11. سیستم های کارتوگرافی و اطلاعات جغرافیایی
 12. سیستم های اتوماسیون و مدیریت کامپیوتری
 13. علوم زیستی
 14. محیط زیست و حمایت از محیط زیست
 15. سایبرنتیک اقتصادی
 16. اقتصاد و سیاست اقتصادی
 17. کارآفرینی
 18. مدیریت فعالیت های اقتصادی خارجی
 19. فاینانس، بانکداری و بیمه
 20. مدیریت امنیت اقتصادی و مالی
 21. زمین شناسی
 22. تاریخ و باستان شناسی
 23. فیزیولوژی انسانی و حیوانی
 24. هیدرولوژی (بررسی آب های زیرزمینی)
 25. امنیت سیستم های ارتباطی و اطلاعات
 26. تکنولوژی و سیستم های مدیریت اطلاعات
 27. تجارت بین الملل
 28. روزنامه نگاری
 29. حقوق
 30. مدیریت
 31. بازاریابی
 32. روابط اقتصادی بین المللی
 33. اقتصاد بین الملل
 34. حقوق بین الملل
 35. ارتباطات رسانه ای
 36. زمین شناسی نفت و گاز
 37. مدیریت سازمان
 38. فلسفه
 39. الکترونیک فیزیکی و بیومدیکال
 40. علوم سیاسی
 41. روان شناسی
 42. رادیوفیزیک و الکترونیک
 43. جغرافیای گردشگری و تفریح
 44. مکانیک کاربردی و نظری
 45. توریسم

دوره دکترا

هدف از ارائه این دوره توسعه دانش نظری، مهارت ها و توانایی های لازم برای تولید ایده های جدید و حل مشکلات پیچیده حرفه ای و تحقیق و نوآوری های علمی، تسلط بر روش شناسی علمی و آموزشی و همچنین تحقیقات علمی، عملی و نظری جدید و تازه بیان شده است.

رشته هایی که برای دوره های دکترا برای دانشجویان بین المللی ارائه می شود عبارتند از:

 1. ریاضیات کاربردی
 2. فیزیک کاربردی نانو مواد
 3. بیولوژی
 4. شیمی
 5. علوم کامپیوتری
 6. امنیت سایبری
 7. علوم زمینی
 8. اقتصاد
 9. مالیه، بانکداری و بیمه
 10. تاریخ و باستانشناسی
 11. روابط اقتصادی بین المللی
 12. حقوق بین الملل
 13. روزنامه نگاری
 14. حقوق
 15. مدیریت
 16. ریاضیات
 17. زبان شناسی
 18. فلسفه
 19. فیزیک و نجوم
 20. علوم سیاسی
 21. روانشناسی

 

رشته پزشکی

در سال تحصیلی 2018-2017 پزشکی دانشگاه کارازین مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران بود ولی برای سال تحصیلی جدید این رشته در لیست دانشگاه های مورد تایید آن وزارتخانه قرار ندارد. البته برای کسانی که قصد داشته باشند بعد از فارغ التحصیلی در کشوری غیر از ایران مشغول به کار شوند تأثیر چندانی ندارد.

دانشکده علوم پزشکی دانشگاه کارازین دارای یازده دپارتمان تخصصی می باشد. شامل:

 1. زنان و زایمان
 2. آناتومی
 3. بیماری های داخلی
 4. بهداشت و بهداشت اجتماعی
 5. ایمونولوژی
 6. پاتولوژی
 7. پزشکی خانواده
 8. اطفال
 9. روانپزشکی
 10. مغز و اعصاب
 11. روانشناسی پزشکی
 12. جراحی عمومی و تخصصی
 13. آناتومی توپو گرافی

در این دانشکده تعداد 39 مدرس با رتبه استادی و 150 استادیار تدریس می کنند. در فرآیند آموزشی دانشگاه از تمامی روش های آموزشی دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی و منابع علمی استفاده می کنند.

هر ساله دانشگاه حداقل دو کنفرانس علمی بین المللی در مسائل مختلف پزشکی برگزار می کند.

این دانشگاه قراردادهای متعددی در زمینه همکاری علمی، تبادل تجربه و کارآموزی دانشجویانش با مراکز و موسسات تحقیقاتی و پزشکی پیشرو در کشورهای بریتانیا، ایالات متحده آمریکا، اسپانیا، استرالیا، آفرقای جنوبی، ژاپن، سوئد و سایر کشورها امضا کرده است و با محققان موسسات علمی و پزشکی کشورهای مزبور ارتباط دایم دارد.

این دانشگاه دو مجله علمی در پایگاه های بین المللی علوم شناختی منتشر می کند.

فارغ التحصیلان پزشکی این دانشگاه مجاز به کار در موسسات وزارت بهداشت اکراین هستند.