دانشگاه پزشکی بوگامولتس

تاسیس دانشگاه پزشکی بوگامولتس به صورت رسمی به عنوان دانشگاه پیراگوف در سال 1861 میلادی صورت پذیرفت و در سال 1918 با نام دانشگاه بوگامولتس فعالیت خود را آغاز نمود و معروفترین دانشگاه علوم پزشکی اوکراین و یکی از سه دانشگاه مشهور جمهوریهای تازه استقلال یافته می باشد.
این دانشگاه در رشته های پزشکی،‌ دندانپزشکی و داروسازی از تمام دنیا دانشجو می پذیرد. داشتن مدرک دیپلم متوسطه و معدل 16 برای ورود به رشته دندانپزشکی و داروسازی الزامی است و رشته داروسازی بصورت ناپیوسته بوده و همانند ایران دکترای پیوسته ندارد و جهت ورود به این رشته مصاحبه زبان نیز برگزار می گردد زیرا ظرفیت جذب دانشجویان خارجی محدود می باشد.
دانشگاه ملی پزشکی بوگامولتس اصلی ترین موسسه آموزش عالی پزشکی در کشور اوکراین محسوب می شود. در سال 2006 این دانشگاه جشن 165 سالگی تاسیس دانشگاه، تولد 125 سالگی آکادمیست دارنده نام دانشگاه یعنی بوگامولتس و تولد 115 سالگی آکادمیست بولگاکوا سازنده شورای علمی دانشجویی را برپا کرد. تاسیس دانشگاه پزشکی بوگامولتس به صورت رسمی به عنوان دانشگاه پیراگوف در سال 1861 میلادی صورت پذیرفت. بعد از آن نام این دانشگاه چندین بار دستخوش تغییر واقع شد و در سال 1964 بود که نام بوگامولتس برای این دانشگاه برگزیده شد. در سال 1995 این دانشگاه موفق به ارتقاء به درجه ملی گردید.

امروزه در دانشگاه 11 دانشکده و 80 کرسی آموزشی مشغول به فعالیت بوده و در کادر علمی –آموزشی آن 1200 استاد شامل تعداد فراوانی پروفسور (116 نفر) ، دکتر (180 نفر)، دانشیار(330 نفر) و نزدیک به 700 کاندیدای علوم به چشم می خورد که سبب شده است که دانشگاه دارای کیفیت آموزشی بالایی باشد و از نظر رتبه بندی دانشگاه های پزشکی اوکراین در مکان اول قرار گرفته است.

این دانشگاه دارای 9 ساختمان آموزشی، کتابخانه مجهز به سیستم اینترنت، 16 کلاس کامپیوتر با ظرفیت 800 دستگاه کامپیوتر ( برای هر 10 دانشجو 1 کامپیوتر در نظر گرفته شده است)، کلینیک دندانپزشکی، موزه تاریخ پزشکی، 7 خوابگاه دانشجویی، 9 کافه تریا و غذا خوری دانشجویی و غیره می باشد. دانشگاه با بیش از 20 موسسات و ارگان های بین المللی و خارجی کشور های مختلف جهان قرار داد همکاری دارد و در 17 پروژه آموزشی و 56 پروژه علمی بین المللی شرکت داشته است. تا سال 2004 میلادی تدریس در این دانشگاه به زبان های روسی، اوکراینی انجام می شد و از سال 2004 فرم تحصیلی انگلیسی نیز شروع به کار کرد.

در طی سال های فعالیت دانشگاه بیش از 81000 پزشک مدرک فارغ التحصیلی خود را دریافت نموده اند که از این میان 3000 متخصص خارجی از 54 کشور مختلف جهان می باشند و می توان گفت که در یک چهارم از کشور های دنیا پزشک فارغ التحصیل این دانشگاه مشغول به طبابت است.

در حال حاضر در این دانشگاه 9 هییت علمی ویژه در خصوص دفاع رساله های دکتری برای 19 تخصص متفاوت فعالیت دارند. همه ساله در دانشگاه 50 اثر تحقیقاتی و 22 مجله علمی منتشر شده و نزدیک به 150 گواهی اختراع به ثبت می رسد.