تحصیل

تاسیس دانشگاه پزشکی بوگامولتس به صورت رسمی به عنوان دانشگاه پیراگوف در سال 1861 میلادی صورت پذیرفت و در سال 1918 با نام دانشگاه بوگامولتس فعالیت خود را آغاز نمود و معروفترین دانشگاه علوم پزشکی اوکراین و یکی از سه دانشگاه مشهور جمهوریهای تازه استقلال یافته می باشد.
این دانشگاه در رشته های پزشکی،‌ دندانپزشکی و داروسازی از تمام دنیا دانشجو می پذیرد. داشتن مدرک دیپلم متوسطه و معدل 16 برای ورود به رشته دندانپزشکی و داروسازی الزامی است و رشته داروسازی بصورت ناپیوسته بوده و همانند ایران دکترای پیوسته ندارد و جهت ورود به این رشته مصاحبه زبان نیز برگزار می گردد زیرا ظرفیت جذب دانشجویان خارجی محدود می باشد.
دانشگاه ملی پزشکی بوگامولتس اصلی ترین موسسه آموزش عالی پزشکی در کشور اوکراین محسوب می شود. در سال 2006 این دانشگاه جشن 165 سالگی تاسیس دانشگاه، تولد 125 سالگی آکادمیست دارنده نام دانشگاه یعنی بوگامولتس و تولد 115 سالگی آکادمیست بولگاکوا سازنده شورای علمی دانشجویی را برپا کرد. تاسیس دانشگاه پزشکی بوگامولتس به صورت رسمی به عنوان دانشگاه پیراگوف در سال 1861 میلادی صورت پذیرفت. بعد از آن نام این دانشگاه چندین بار دستخوش تغییر واقع شد و در سال 1964 بود که نام بوگامولتس برای این دانشگاه برگزیده شد. در سال 1995 این دانشگاه موفق به ارتقاء به درجه ملی گردید.

امروزه در دانشگاه 11 دانشکده و 80 کرسی آموزشی مشغول به فعالیت بوده و در کادر علمی –آموزشی آن 1200 استاد شامل تعداد فراوانی پروفسور (116 نفر) ، دکتر (180 نفر)، دانشیار(330 نفر) و نزدیک به 700 کاندیدای علوم به چشم می خورد که سبب شده است که دانشگاه دارای کیفیت آموزشی بالایی باشد و از نظر رتبه بندی دانشگاه های پزشکی اوکراین در مکان اول قرار گرفته است.

این دانشگاه دارای 9 ساختمان آموزشی، کتابخانه مجهز به سیستم اینترنت، 16 کلاس کامپیوتر با ظرفیت 800 دستگاه کامپیوتر ( برای هر 10 دانشجو 1 کامپیوتر در نظر گرفته شده است)، کلینیک دندانپزشکی، موزه تاریخ پزشکی، 7 خوابگاه دانشجویی، 9 کافه تریا و غذا خوری دانشجویی و غیره می باشد. دانشگاه با بیش از 20 موسسات و ارگان های بین المللی و خارجی کشور های مختلف جهان قرار داد همکاری دارد و در 17 پروژه آموزشی و 56 پروژه علمی بین المللی شرکت داشته است. تا سال 2004 میلادی تدریس در این دانشگاه به زبان های روسی، اوکراینی انجام می شد و از سال 2004 فرم تحصیلی انگلیسی نیز شروع به کار کرد.

در طی سال های فعالیت دانشگاه بیش از 81000 پزشک مدرک فارغ التحصیلی خود را دریافت نموده اند که از این میان 3000 متخصص خارجی از 54 کشور مختلف جهان می باشند و می توان گفت که در یک چهارم از کشور های دنیا پزشک فارغ التحصیل این دانشگاه مشغول به طبابت است.

در حال حاضر در این دانشگاه 9 هییت علمی ویژه در خصوص دفاع رساله های دکتری برای 19 تخصص متفاوت فعالیت دارند. همه ساله در دانشگاه 50 اثر تحقیقاتی و 22 مجله علمی منتشر شده و نزدیک به 150 گواهی اختراع به ثبت می رسد.

دانشگاه ملی تاراس شفچنکو کیف

این دانشگاه که به دانشگاه کیف معروف است در سال ۱۸۳۴ در شهر کیف، پایتخت اکراین تاسیس شد و بعد از دانشگاه های لویو و خارکوف سومین دانشگاه قدیمی اکراین می باشد.

دوره های تحصیلی

تمامی دوره های تحصیلی از لیسانس تا دکترا در این دانشگاه ارائه می شود. حدود ۵۵ رشته دوره لیسانس، ۹۸ رشته در دوره های فوق لیسانس و ۴۹ برنامه آموزش تخصصی در سطح دکترا ارائه می شود. بیش از ۲۶ هزار دانشجو در حال تحصیل هستند که از این تعداد ۱۶۴۵ نفر دانشجوی فوق لیسانس و ۱۲۵ نفر دانشجوی دوره دکترا هستند. هر ساله تعداد ۳۵۰ پایان نامه کارشناسی ارشد و دکترا دفاع می شود.

این دانشگاه دارای ۱۳ دانشکده می باشد که عبارتند از:

 1. دانشکده جغرافیا
 2. دانشکده اقتصاد
 3. دانشکده تاریخ
 4. دانشکده علوم کامپیوتری و سایبرنتیک
 5. دانشکده ریاضیات و مکانیک
 6. دانشکده جامعه شناسی
 7. دانشکده فناوری اطلاعات
 8. دانشکده رادیو فیزیک
 9. دانشکده رادیو فیزیک، سیستم های الکترونیکی و کامپیوتری
 10. دانشکده روانشناسی
 11. دانشکده فیزیک
 12. دانشکده فلسفه
 13. دانشکده حقوق
 14. دانشکده شیمی

همچنین ۹ موسسه وابسته به این دانشگاه شامل:

 1. موسسه بیولوژی و پزشکی
 2. مرکز فناوری های عالی
 3. موسسه روزنامه نگاری
 4. موسسه جغرافیا
 5. موسسه روابط بین الملل
 6. مرکز تحصیلات عالی
 7. موسسه زبانشناسی
 8. دپارتمان امنیت دولتی
 9. آکادمی نظامی

این دانشگاه دارای دو کالج به نام کالج کاوش های زمین شناسی و کالج اپتیک و مکانیک می باشد.

دانشگاه کیف دارای مراکز دیگر از جمله مرکز مطالعات اوکراین، موزه زمین شناسی و زیستگاهی، موزه تاریخ، موزه بین المللی زبان شناسی، مرکز اطلاع رسانی، رصد خانه نجومی و کتابخانه علمی مک سیموویچ (Maksymovych) می باشد.

خوابگاه دانشگاه دارای محوطه زیبایی است با اتاق های راحت، کلوب های کامپیوتر، امکانات ورزشی، کافه تریا و ... سالن های ورزشی و مرکز بهداشت خوابگاه نزدیک رودخانه زیبای Dnipro قرار دارد.

دانشگاه کیف با ۲۲۷ موسسه آموزشی و علمی از ۵۷ کشور جهان توافقنامه همکاری و مشارکت امضا کرده است. هر ساله حدود ۱۸۰ تن از محققان و اساتید دانشگاهی از ۳۲ کشور برای همکاری در تحقیقات، شرکت در کنفرانس های علمی و سخنرانی به این دانشگاه مراجعه می کنند. همچنین هر ساله بیش از ۱۵۰۰ سخنران، محقق و دانشجو از این دانشگاه جهت شرکت در کنفرانس ها و آموزش و تحقیقات به بیش از ۵۹ کشور جهان مسافرت می کنند.

روند ثبت نام دانشجویان بین المللی در این دانشگاه رو به افزایش است. در حال حاضر تعداد دانشجویان خارجی این دانشگاه ۹۳۵ نفر می باشد و برنامه های آموزشی برای آنها به دو زبان انگلیسی و روسی ارائه می شود.

رتبه این دانشگاه طبق آخرین رتبه بندی QS در سال ۲۰۱۸ در ردیف ۴۱۰ الی ۴۲۰ بعد از دانشگاه کارازین خارکوف قرار دارد.

دانشگاه کارازین خارکوف

دانشگاه کارازین یا به عبارت رسمی تر دانشگاه ملی کارازین خارکوف یکی از دانشگاه های مهم اکراین می باشد که درسال ۱۸۰۴ میلادی در اثر تلاش های یکی از چهره های برجسته این کشور به نام واسیلی نظروویچ کارازین (Vasily Nazarovich Karazin) تاسیس گردید.

این دانشگاه بعد از دانشگاه لویو (Lviv) قدیمی ترین دانشگاه اوکراین است و در میدان لنین شهر خارکوف که بزرگ ترین میدان اروپا محسوب می شود قرار دارد.

دانشگاه کارازین در رتبه بندی سال ۲۰۱۸ QS در ردیف ۴۰۱ تا ۴۱۰ قرار دارد که جایگاه بسیار خوبی است و از این حیث بهترین دانشگاه اوکراین می باشد و از بسیاری از دانشگاه های اروپای غربی رتبه بالاتری دارد. این دانشگاه در بسیاری از کشورهای جهان شناخته شده است و هر ساله دانشجویان زیادی از کشورهای مختلف جهت ادامه تحصیل در آن دانشگاه ثبت نام می کنند.

سه نفر از برندگان جایزه نوبل فارغ التحصیل این دانشگاه بوده اند؛ پروفسور ایلیا مچنیکوف (I. Mechnikov) برنده جایزه ۱۹۰۸ زیست شناسی، سیمون کوزنتس (S. Kuznets) برنده جایزه نوبل ۱۹۷۱ اقتصاد و لِو داویدوویچ لاندائو (Lev Davidovich Landau) برنده جایزه نوبل ۱۹۶۲ فیزیک.

از بدو تاسیس تا کنون تعداد ۱۳۰ هزار دانشجو از دانشگاه کارازین فارغ التحصیل شده اند. این دانشگاه شهر خارکوف را به یک مرکز علمی، فرهنگی و صنعتی تبدیل کرده است چنانچه بسیاری از خیابان های شهر به نام اساتید و پژوهشگران این دانشگاه نامگذاری شده اند.

دانشگاه کارازین دارای چندین آکادمی مستقل نیز می باشد شامل دانشگاه علوم پزشکی خارکوف، دانشگاه تربیت معلم خارکوف، دانشگاه اقتصاد خارکوف، آکادمی ملی داروسازی، آکادمی ملی حقوق، آکادمی دامپزشکی خارکوف و آکادمی فرهنگستان خارکوف

این دانشگاه دارای ۲۰ دانشکده می باشد که عبارتند از:

 • دانشکده زیست شناسی
 • دانشکده فیزیک و تکنولوژی
 • دانشکده رادیو فیزیک
 • دانشکده فیزیک
 • دانشکده علوم کامپیوتری
 • دانشکده فلسفه
 • دانشکده مهندسی مکانیک
 • دانشکده جغرافیا و زمین شناسی
 • دانشکده اقتصاد
 • دانشکده زبانهای خارجی
 • دانشکده تاریخ
 • دانشکده زبان شناسی
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده شیمی
 • دانشکده جامعه شناسی
 • دانشکده روان شناسی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده روابط اقتصادی و گردشگری
 • دانشکده باز آموزی و آموزش و پرورش
 • دانشکده فیزیک و انرژی

در حال حاضر ۱۲۰۰۰ دانشجوی دوره لیسانس، ۴۰۰ دانشجوی تحصیلات عالی (فوق لیسانس و دکترا) در دانشگاه کارازین مشغول تحصیل هستند. ۵۰۰ کارمند اداری و ۱۰۰۰ پژوهشگر که شامل ۲۰۰ استاد با رتبه استادی و ۸۰۰ استادیار می باشد در این دانشگاه فعالیت می کنند.

دانشگاه کارازین یکی از بزرگ ترین مراکز پژوهشی و تحقیقاتی اکراین است و می توان گفت در تمامی زمینه های تحقیقات بنیادین فعالیت می کند. موسسه تحقیقات شیمی، بیولوژی، ستاره شناسی، موسسه تحقیقات فیزیک و مهندسی، موسسه فناوری های عالی جزو مراکز تحقیقاتی وابسته به این دانشگاه هستند.

محققان این دانشگاه در چارچوب برنامه های بین المللی با داشمندان بسیاری از کشورها از آمریکا، انگلستان، ژاپن، آلمان، کانادا، روسیه، ترکیه، چین، سوئد، بلغارستان و کشورهای دیگر همکاری دارند.

دانشگاه کارازین از بنیانگذاران انجمن دانشگاه های اروپاست و هم اکنون نیز عضو این انجمن و انجمن دانشگاه های جهان (World University Association) می باشد.

در دسامبر 2017 دانشگاه کارازین شورای دانشجویان بین المللی را ایجاد کرد که نمایندگان دانشجویان بین المللی از دانشکده های مختلف در آن حضور دارند. هدف از تاسیس این شورا حل مشکلات و مسایل مربوط به مراحل تحصیلی و حمایت از حقوق و منافع دانشجویان بین المللی، بر آورده کردن نیازهای تحصیلی، زندگی، سلامت و خلاقیت آنها می باشد. در حال حاضر اعضای این انجمن را دانشجویانی از کشورهای هندوستان، ترکیه، ازبکستان، نیجریه، ویتنام، برزیل، ترکمنستان، یمن و چین تشکیل می دهند.

دوره های تحصیلی

دوره های تحصیلی در دانشگاه کارازین شامل چهار دوره می باشد که عبارتند از:

دوره پادفک

این دوره به صورت فول تایم بوده و مخصوص دانشجویان بین المللی است. کسانی که از سطح زبان خوبی برخوردار نیستند قبل از ورود به دانشگاه باید این دوره را در مرکز تحصیلات بین المللی دانشگاه سپری کرده و پس از اخذ نمره قبولی وارد کورس اصلی شوند. دوره های زبان شامل زبان انگلیسی یا روسی است که حسب مورد برای دانشجویان متقاضی رشته هایی که به هر کدام از دو زبان مذکور ارائه می شود، برگزار می شود. این دوره را اصطلاحاً پادفک می گویند.

دوره لیسانس

این دوره همانند بسیاری از کشورها چهار سال می باشد. بسیاری از رشته های دانشگاهی از علوم پایه گرفته تا رشته های علوم انسانی و هنر در این دوره برای دانشجویان بین المللی هم ارائه می شود.

دوره فوق لیسانس

طبق اعلام دانشگاه در سال تحصیلی 2018-2017 تعداد 45 رشته دانشگاهی در سطح دوره کارشناسی ارشد برای دانشجویان بین المللی ارائه گردیده است که شامل رشته های زیر می باشد:

 1. آنالیزهای کسب و کار و آمارهای بین المللی
 2. ژنتیک
 3. مالیه و حسابداری
 4. مدیریت اداری
 5. اقتصاد کاربردی
 6. فیزیک کاربردی و سیستم های انرژی
 7. بیوشیمی
 8. بیولوژی
 9. بیوفیزیک
 10. مدیریت کسب و کار
 11. سیستم های کارتوگرافی و اطلاعات جغرافیایی
 12. سیستم های اتوماسیون و مدیریت کامپیوتری
 13. علوم زیستی
 14. محیط زیست و حمایت از محیط زیست
 15. سایبرنتیک اقتصادی
 16. اقتصاد و سیاست اقتصادی
 17. کارآفرینی
 18. مدیریت فعالیت های اقتصادی خارجی
 19. فاینانس، بانکداری و بیمه
 20. مدیریت امنیت اقتصادی و مالی
 21. زمین شناسی
 22. تاریخ و باستان شناسی
 23. فیزیولوژی انسانی و حیوانی
 24. هیدرولوژی (بررسی آب های زیرزمینی)
 25. امنیت سیستم های ارتباطی و اطلاعات
 26. تکنولوژی و سیستم های مدیریت اطلاعات
 27. تجارت بین الملل
 28. روزنامه نگاری
 29. حقوق
 30. مدیریت
 31. بازاریابی
 32. روابط اقتصادی بین المللی
 33. اقتصاد بین الملل
 34. حقوق بین الملل
 35. ارتباطات رسانه ای
 36. زمین شناسی نفت و گاز
 37. مدیریت سازمان
 38. فلسفه
 39. الکترونیک فیزیکی و بیومدیکال
 40. علوم سیاسی
 41. روان شناسی
 42. رادیوفیزیک و الکترونیک
 43. جغرافیای گردشگری و تفریح
 44. مکانیک کاربردی و نظری
 45. توریسم

دوره دکترا

هدف از ارائه این دوره توسعه دانش نظری، مهارت ها و توانایی های لازم برای تولید ایده های جدید و حل مشکلات پیچیده حرفه ای و تحقیق و نوآوری های علمی، تسلط بر روش شناسی علمی و آموزشی و همچنین تحقیقات علمی، عملی و نظری جدید و تازه بیان شده است.

رشته هایی که برای دوره های دکترا برای دانشجویان بین المللی ارائه می شود عبارتند از:

 1. ریاضیات کاربردی
 2. فیزیک کاربردی نانو مواد
 3. بیولوژی
 4. شیمی
 5. علوم کامپیوتری
 6. امنیت سایبری
 7. علوم زمینی
 8. اقتصاد
 9. مالیه، بانکداری و بیمه
 10. تاریخ و باستانشناسی
 11. روابط اقتصادی بین المللی
 12. حقوق بین الملل
 13. روزنامه نگاری
 14. حقوق
 15. مدیریت
 16. ریاضیات
 17. زبان شناسی
 18. فلسفه
 19. فیزیک و نجوم
 20. علوم سیاسی
 21. روانشناسی

 

رشته پزشکی

در سال تحصیلی 2018-2017 پزشکی دانشگاه کارازین مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران بود ولی برای سال تحصیلی جدید این رشته در لیست دانشگاه های مورد تایید آن وزارتخانه قرار ندارد. البته برای کسانی که قصد داشته باشند بعد از فارغ التحصیلی در کشوری غیر از ایران مشغول به کار شوند تأثیر چندانی ندارد.

دانشکده علوم پزشکی دانشگاه کارازین دارای یازده دپارتمان تخصصی می باشد. شامل:

 1. زنان و زایمان
 2. آناتومی
 3. بیماری های داخلی
 4. بهداشت و بهداشت اجتماعی
 5. ایمونولوژی
 6. پاتولوژی
 7. پزشکی خانواده
 8. اطفال
 9. روانپزشکی
 10. مغز و اعصاب
 11. روانشناسی پزشکی
 12. جراحی عمومی و تخصصی
 13. آناتومی توپو گرافی

در این دانشکده تعداد 39 مدرس با رتبه استادی و 150 استادیار تدریس می کنند. در فرآیند آموزشی دانشگاه از تمامی روش های آموزشی دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی و منابع علمی استفاده می کنند.

هر ساله دانشگاه حداقل دو کنفرانس علمی بین المللی در مسائل مختلف پزشکی برگزار می کند.

این دانشگاه قراردادهای متعددی در زمینه همکاری علمی، تبادل تجربه و کارآموزی دانشجویانش با مراکز و موسسات تحقیقاتی و پزشکی پیشرو در کشورهای بریتانیا، ایالات متحده آمریکا، اسپانیا، استرالیا، آفرقای جنوبی، ژاپن، سوئد و سایر کشورها امضا کرده است و با محققان موسسات علمی و پزشکی کشورهای مزبور ارتباط دایم دارد.

این دانشگاه دو مجله علمی در پایگاه های بین المللی علوم شناختی منتشر می کند.

فارغ التحصیلان پزشکی این دانشگاه مجاز به کار در موسسات وزارت بهداشت اکراین هستند.

دوره فوق لیسانس

طبق اعلام دانشگاه در سال تحصیلی 2018-2017 تعداد 45 رشته دانشگاهی در سطح دوره کارشناسی ارشد برای دانشجویان بین المللی ارائه گردیده است که شامل رشته های زیر می باشد:

 1. آنالیزهای کسب و کار و آمارهای بین المللی
 2. ژنتیک
 3. مالیه و حسابداری
 4. مدیریت اداری
 5. اقتصاد کاربردی
 6. فیزیک کاربردی و سیستمهای انرژی
 7. بیوشیمی
 8. بیولوژی
 9. بیوفیزیک
 10. 0مدیریت کسب و کار
 11. سیستمهای کارتوگرافی و اطلاعات جغرافیایی
 12. سیستمهای اتوماسیون و مدیریت کامپیوتری
 13. علوم زیستی
 14. محیط زیست و حمایت از محیط زیست
 15. سایبرنتیک اقتصادی
 16. اقتصاد و سیاست اقتصادی
 17. کار آفرینی
 18. مدیریت فعالیتهای اقتصادی خارجی
 19. فاینانس، بانکداری و بیمه
 20. 0مدیریت امنیت اقتصادی و مالی
 21. زمین شناسی
 22. تاریخ و باستان شناسی
 23. فیزیولوژی انسانی و حیوانی
 24. هیدرولوژی (بررسی آبهای زیرزمینی)
 25. امنیت سیستمهای ارتباطی و اطلاعات
 26. تکنولوژی و سیستمهای مدیریت اطلاعات
 27. تجارت بین الملل
 28. روزنامه نگاری
 29. حقوق
 30. 0مدیریت
 31. بازاریابی
 32. روابط اقتصادی بین المللی
 33. اقتصاد بین الملل
 34. حقوق بین الملل
 35. ارتباطات رسانه ای
 36. زمین شناسی نفت و گاز
 37. مدیریت سازمان
 38. فلسفه
 39. الکترونیک فیزیکی و بیومدیکال
 40. 0علوم سیاسی
 41. روان شناسی
 42. رادیوفیزیک و الکترونیک
 43. جغرافیای گردشگری و تفریح
 44. مکانیک کاربردی و نظری
 45. توریسم

دوره دکترا

هدف از ارائه این دوره توسعه دانش نظری، مهارتها و تواناییهای لازم برای تولید ایده های جدید و حل مشکلات پیچیده حرفه ای و تحقیق و نوآوریهای علمی، تسلط بر روش شناسی علمی و آموزشی و همجنین تحقیقات علمی، عملی و نظری جدید و تازه بیان شده است.

رشته هایی که برای دوره های دکترا برای دانشجویان بین المللی ارائه می شود عبارتند از:

 1. ریاضیات کاربردی
 2. فیزیک کاربردی نانو مواد
 3. بیولوژی
 4. شیمی
 5. علوم کامپیوتری
 6. امنیت سایبری
 7. علوم زمینی
 8. اقتصاد
 9. مالیه، بانکداری و بیمه
 10. 0تاریخ و باستانشناسی
 11. روابط اقتصادی بین المللی
 12. حقوق بین الملل
 13. روزنامه نگاری
 14. حقوق
 15. مدیریت
 16. ریاضیات
 17. زبان شناسی
 18. فلسفه
 19. فیزیک و نجوم
 20. 0علوم سیاسی
 21. روانشناسی

اوکراین یکی از کشورهای هدف برای تحصیل در رشته های مختلف می باشد. به دلیل پایین بودن شهریه دانشگاه ها و هزینه زندگی، دانشجویان زیادی از کشورهای مختلف جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های این کشور ثبت نام می کنند.

رشته های تحصیلی

در اکثر دانشگاه های اوکراین رشته های دانشگاهی در زمینه های مختلف فنی، پزشکی، کشاورزی، آموزشی، حرفه ای، اقتصاد (مالی، مدیریت، کارآفرینی) فرهنگ (هنر و طراحی)، بهداشت، حقوق و بسیاری زمینه های دیگر ارائه می شوند.

طول مدت تحصیل

 دوره کارشناسی در دانشگاه های اوکراین چهار سال است، کارشناسی ارشد یک تا دو سال و دکترا سه تا پنج سال طول می کشد. طول تحصیل در رشته پزشکی عمومی ۶ سال و دندانپزشکی و داروسازی ۵ سال می باشد.

کشور اوکراین یکی از کشورهای پیشرو در ارائه رشته های مختلف علمی و پژوهشی به دانشجویان بین المللی می باشد. این کشور حدود ۱۵۲ دانشگاه دارد که از بین آنها تعدادی مقصد بسیاری از دانشجویان خارجی هستند.

رتبه بندی دانشگاه های اوکراین در سایت QS

از بین دانشگاه های اوکراین شش دانشگاه در رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS و هشت دانشگاه در رتبه بندی EECA (دانشگاه های اروپایی و آسیای مرکزی) در سال ۲۰۱۸ در جایگاه خوبی قرار دارند. بر این اساس رتبه بندی مهمترین دانشگاه های اوکراین به این شرح می باشد:

 • N. Karazin Kharkiv National University: رتبه ۴۱۰-۴۰۱
 • Aras Schevchenko National University of Kyiv: رتبه ۴۲۰-۴۱۱
 • "National Technical University of Ukraine "Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute: رتبه ۵۵۰-۵۰۱
 • "National Technical University "Kharkiv Polytechnic Institute: رتبه ۷۵۰-۷۰۱
 • Sumy State University: رتبه ۱۰۰۰-۸۰۱
 • Vasyl Stus Donetsk National University: رتبه ۱۰۰۰-۸۰۱

اوکراین یکی از دانشگاه های پیشرو در بین دانشگاه های اروپای شرقی در زمینه رشته های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی است. دانشجویان زیادی از کشورهای دیگر از جمله کشورهای اروپایی، آسیایی و آفریقا جهت تحصیل این رشته ها در دانشگاه های اوکراین ثبت نام می کنند.

دوره تحصیل پزشکی در اوکراین شش سال است. رشته دندانپزشکی حدود پنج سال و داروسازی هم پنج سال طول می کشد.

برای تحصیل به زبان انگلیسی داشتن مدرک آیلتس یا تافل لازم نیست ولی متقاضیان باید از دانش زبان کافی برخوردار باشند. زیرا اکثر دانشگاه ها قبل از ثبت نام برای تعیین سطح زبان متقاضیان امتحان برگزار می کنند و کسانی که نتوانند نمره لازم را اخذ کنند باید در دوره پادفک ثبت نام کنند و پس از طی دوره که معمولا یک سال است مجددا امتحان داده و در صورت قبولی وارد کورس اصلی می شوند.